خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

بزرگترین مسجد آمریکا Islamic Center of America

  بزرگترین مسجد آمریکا (1)

  دترویت در ایالت میشیگان ، شهر اتومبیل آمریکا نام داشته و کارخانه های فورد ، جنرال موتورز ، و کرایسلر در این شهر واقع است. در مجاورت بخش غربی شهر دترویت و در منطقه دیربورن (Dearborn) تعداد زیادی از مسلمانان آمریکا زندگی می کنند. مساجد متعددی در این منطقه هستند . همچنین مراکز اسلامی متعدد و متطوّر. در خصوص این مراکز و موقعیت قرارگیری آنها در آینده بیشتر خواهم نوشت . اما در اولین دیدار از منطقه ، چیزی که جالب بود اینکه بزرگترین مسجد آمریکا در دیربورن است و متعلق به شیعیان است. با نام Islamic Center of America . در مورد این مسجد هم بعدها بیشتر باید بگوئیم و صحبت کنیم . اما فعلاً شب عید ، یا نزدیک عید، است و موضوع الآن ، عید پایان ماه صیام است. مثل شش سال گذشته در خارج از ایران ، بلاتکلیفیم که چه باید کرد. در ژاپن ، مسجد کوبه هر سال اعلام می کردند که ماه در منطقه مالزی رویت شده ، و لذا عید . اما برخی مراکزِ توکیو چون ماه را ندیده بودند در خود توکیو ، پس فردایش نماز عید بود. برایم سوال بود که اینجا چه خواهد شد. اینجا که کشور، خود اینقدر بزرگ هست که نیاز نباشد که ماهش در کشوری دگر رویت شود. امشب به دیربورن رفته بودم و متوجه شدم که تمام مراکز اسلامی اهل تسنن فردا را عید اعلام کرده اند. مثل مرکز اسلامی لنسینگ (مرکز میشیگان ) که در تصویر پائین قرار داده ام. عمده مراکز شیعی هم پس فردا شنبه را برای نماز عید اعلام کرده اند ، چون ماه دیده نشده . مثل مرکز الزهرا یا زینبیه ، که تقویمـ رمضان زینبه در تصاویر است. از سر شب هوا ابری است و الآن به شدت باران می بارد. امکان دیدار ماه نیست. برایم سوال شد که Islamic Center of America چه خواهد کرد. در تصویر می بینید که این مسجد شیعی ، یک نماز عید ، فردا صبح خواهند خواند ، و یک نماز پس فردا شنبه ، برای آنها که قائل به رویت هلال ماه اند. این را نمی دانم چطور تفسیر کنم برای خودم . موضوع گلایه ی این بلاتکلیفی هفت سال گذشته بحثی مجزاست . موضوع اینکه بزرگترین و مجلل ترین مسجد آمریکا که مسجدی شیعی است و می تواند برای خودش عید را شنبه بگیرد و تمام ، ولی نمی گیرد موضوع ذهنی جدید است . این مسجد هم می تواند، یک روز بخواند. ولی این تصمیم فعلی شان ، آیا همان رویکردی نیست که برخی آنرا عدم جزمیت در موارد اختلاف می دانند ؟ نمی دانم .

   


   

  پ.ن. امام جماعت اهل لبنان است . البته تحصیلکرده ی قم . سالها ساکن آمریکا.
  پ.ن.۲. بخش زیادی از لبنانی ها اینجا مقلد علامه فضل الله هستند. فضل الله پدر .
  پ.ن.۳. گاه فکر می کنم حقیقت، تعمداً در هاله ای از ابهام قرار داده شده است ، تا برخی از مسیر جزمیت به دنبالش باشند و برخی از مسیر عدم جزمیت. شاید همان که می گوید "منه آیات محکمات و منه متشابهات". متشابهات "هست" و شاید برای آزمون ما . چون محکمات که محکمات است. امشب در همین فیس بوک می بینم دوست عرب ام که سالها در دانشگاه کوبه با هم بودیم ، باهم شروع کردیم کلاسهای زبان ژاپنی را ، و حوالی هم فارغ التحصیل شدیم ، و چندماهی است به اردن برگشته ، برداشته و در فیس بوکش نوشته :
  الحمد لله صليت العيد بدون خربطة:
  كنا في اليابان نصلي العيد على المذهب الحنفي بسبب اصرار بعض (البرذرز الباكستانيين)..١١ عيد مرقوا علي باليابان في كل صلاة عيد كنت انا والاغلبية المطلقة اللي في المسجد نخربط في الصلاة والبرذرز كانوا مصرين انهم اغلبية!!! الحمد لله اول صلاة عيد بدون خربطات منذ زمن!
  خلاصه اش یعنی که خدا رو شکر که امسال نماز عید رو توی مسجد کوبه نخوندم امروز که مجبور بشم با سنی های مذهب حنفی هم نماز بشم. چی کشیدم که یازده تا نماز رو با این حنفی ها خوندم (!؟) (با احتساب نمازهای عید قربان میگه ) وقتی راجع به حنفی ها اینطور حرف می زنه ، راجع به ما چه گفته و می گوید ...جالبه که رفتم و به سوابق یادداشت ها رجوع کردم. این یادداشتی است که ، احساس من بوده از دیدار او و دیگر برادرها چهار سال پیش در این روز |لینک+| ، و این یادداشت بالا همـ احساسِ اهالیِ خیابانِ جزم . براستی این چنین جزمیت و قطعیتی از کجا حاصل می شود...
  یکی از عقل می لافد ، یکی طامات می بافد / بیا کین داوری ها را به پیش داور اندازیم / حافظ
  * لطفا این یادداشت را شِیر (همخوان) نکنید.


  این مطلب تا کنون 10 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : مسجد ,نماز ,آمریکا ,جزمیت ,موضوع ,مراکز ,مسجد آمریکا ,اعلام کرده ,قرار داده ,فردا شنبه ,برایم سوال ,
  بزرگترین مسجد آمریکا Islamic Center of America

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر